درمانی

عصب‌کشی

عصب کشی یا روت کانال تراپی:

با هدف حفظ و ترمیم دندان ها با پوسیدگی وسیع انجام می شود. عصب ها از کانال های دندان خارج و پاکسازی کانال و پرکردن با مواد مخصوص صورت می گیرد تا از عفونت و آبسه در اطراف ریشه جلوگیری شود. در طول یک یا دو جلسه انجام و سپس ترمیم و روکش صورت می گیرد.

دندان تا چند روز پس از عصب کشی به دلیل التهاب بافت اطراف حساس می باشد. اگر قبل از عصب کشی بیمار با عفونت و درد مراجعه کرده باشد، کمی درد پس از عصب کشی طبیعی می باشد.

بریج

بریج های دندانی:

بریج دندان یک ابزار دندان پزشکی هست که بین دو دندان طبیعی قرار گرفته و فاصله ایجاد شده در اثر بی دندانی را پر می کند رو طرف فضای خالی از دندان های طبیعی فرد و در صورت نبود دندان طبیعی از ایمپلنت جهت پایه برای ثبات و استحکام پروتز های میانی استفاده می شود.

جرم گیری

جرم گیری:

برای جلوگیری از بیماری های لثه ای توصیه می شود. همچنین باعث تمییز شده فضای داخل دهان از جرک ها و باکتری ها می شود. مشکلات لثه ای ممکن است موجب لق شده دندان ها و در نهایت از دست دادن آن ها شود. علاوه بر این برای جلوگیری از بوی بد دهان و خونریزی های لثه ای در هنگام مسواک زدن ، جرم گیری توصیه می شود. جرم گیری با ابزار اولتراسونیک و فشار آب صورت می گیرد و صدمه ای به مینای دندان نمی زند.

روکش

انواع روکش های درمانی :

  • روکش دندان و سرامیک و فنر (PFM) : در این روکش هسته داخلی روکش از جنس فلزات و لایه خارجی از جنس سرامیک است. این نوع روکش ها بیشتر برای دندان های خلفی به کار رفته و استحکام فلز و زیبایی سرامیک را دارا می باشد.
  • روکش زیرکونیوم: این روکش ها استحکام زیادتری را حتی به نسبت نوع فلزی به دست می دهد. این روکش ها از نظر زیبایی مشابه دندان های طبیعی بوده، استحکام زیاد و نداشتن عوارض برای لثه همچون کبودی و سیاهی انتخاب مناسب تری برای محافظت دندان های ترمیم شده، شکسته و آسیب دیده می باشد.
  • روکش های IDS Emax: این دو نوع روکش در رسیدن به بهترین زیبایی و رنگ و درخشندگی و شفافیت کارایی دارند. در ناحیه قدامی یا دندان های منطقه زیبایی به کار می روند و از استحکام بالا توأم با زیبایی و شفافیت بالا برخور دارند.
فهرست